گلخانه شیشه‌ای

به طور کلی گلخانه ها به دو نوع پلاستیکی و شیشه ای تقسیم می شوند.

کاربرد گلخانه ها:
گلخانه داران تلاش می‌کنند تا در فضای گلخانه، کنترل اقلیم گلخانه را در بهترین شکل به دست بگیرند.
به طور مثال در این راستا، جهت تولید محصولی که قرار است خارج از فصل تولید شود، باید در گلخانه اقلیم مصنوعی‌ای به وجود آورد تا محصول توانایی رشد داشته باشد بنابراین باید مواردی مانند میزان سرد و گرم شدن، میزان رطوبت و همچنین میزان گاز دی اکسید کربن تا حد زیادی کنترل شود.

هدف ما از ساختن گلخانه، مهیا کردن شرایط مطلوب در یک فضای بسته است. بنابراین هرچه سازه ما عایق‌تر و مهندسی‌تر باشد راحت‌تر می‌توانیم اقلیم  مصنوعی مورد نیاز را ایجاد کنیم. از آن‌جایی که در گلخانه های شیشه ای درز کمتری نسبت به گلخانه های پلاستیکی وجود دارد مهیا کردن این شرایط مطلوب در آن آسان‌تر است.​​​​​​​​​​​​​​چرا هلندی ها از گلخانه شیشه ای استفاده می کنند؟

همانطور که می‌دانید، شرایط آب و هوایی در اغلب مناطق کشور هلند نیمه ابری است. همچنین علاوه بر میزان بارش زیاد‌، وزش باد، سرما و رطوبت، نیمی از زمین‌های هلند نیز ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا دارند. بنابراین از آن جایی که مهار آب دریا و رودخانه‌ همواره یکی از چالش‌های هلند بوده ، باعث شده است که هلندی‌ها در این زمینه بسیار پرتجربه باشند و توانایی کنترل سیلاب را به خوبی داشته باشند.

چرا گلخانه شیشه ای؟
گلخانه های شیشه ای در واقع برند کشور هلند است و شهر venlo نیز نام شهری در هلند است که ما نیز گلخانه ها را به نام گلخانه ونلو می شناسیم.
هلند در پرورش و تجارت گل، مقام اول را در جهان داراست. کشاورزی هم از پایه‌های اقتصاد کشور هلند محسوب می‌شود.
باوری وجود دارد که کیفیت و کمیت محصول گلخانه شیشه‌ای بیشتر از گلخانه پلاستیکی است، که از نظر ما این یک باور اشتباه است.
تفاوت کیفیت و کمیت محصول به عوامل زیادی بستگی دارد. که از مهم‌ترین عوامل، می توان مدیریت و دانش کشت را نام برد. بی توجهی به این عامل مهم ممکن است  موجب نتیجه بالعکس در محصول شود. در نتیجه افزایش بهره برداری، ارتباط مستقیمی با نوع سازه ندارد و گلخانه شیشه ای صرفا می تواند به متخصصان کشاورزی کمک کند تا زمینه های بهره برداری محصول هموارتر شود.

از کارشناسان هلندی سوال پرسیده شده است که چرا انتخاب شما گلخانه شیشه ای است؟
پاسخ آن‌ها به این سوال این است که هدف از کشت در این گونه گلخانه ها به سبک مدرن، سهولت در انجام کار و برنامه زمان بندی بسیار مهم است.
در فاز مطالعاتی احداث گلخانه ها (که شامل سازه و پوشش) می شود، تمام عوامل در نظر گرفته می شود و تولید کننده زمان خود را نباید به موارد اولیه و عوامل تاثیر گذاری همچون عوامل محیطی و جوی بگذارند بلکه باید به عواملی همچون کشت سالم و مواردی که مربوط به داخل گلخانه می شود بگذارند.
داشتن گلخانه ریسک هایی که در مقابل عوامل جوی داریم را به صفر میرساند.
گلخانه داران اموال و سرمایه هنگفت خود را در این راه می آورند.
گلخانه ها همانند یک کارخانه می باشند و هر چقدر این کارخانه محکم تر و مهندسی تر  باشد خیال آن ها نیز به مراتب راحت تر است.
شما دارایی خود را داخل گاو صندوق حفظ می کنید ،ما گلخانه را همانند گاو صندوق در راستای حفظ اموالمان می دانیم که متاسفانه در گلخانه های پلاستیکی  این مصونیت درصد ریسک بالایی دارد.
افرادی که گلخانه شیشه ای را انتخاب می کنند روش بسیار متفاوتی را انتخاب کرده اند
مقایسه این دو گلخانه درست همانند مقایسه بین پراید و بنز است و قطعا هزینه های آن بیشتر خواهد بود، عملا این نوع گلخانه ها سرمایه گذاری بالا میخواهند و بجز موارد سازه و پوشش گلخانه،تجهیزات آن نیز بسیار مهم است که باید با دقت بالایی انتخاب شوند.


سبد خرید