آماده سازی گلخانه برای فصل زمستان

آماده سازی گلخانه برای فصل زمستان

همان طور که به فصل پاییز نزدیک می‌شویم، کوتاهی روزها و سردی هوا کاملا احساس می‌شود. در برخی از مناطق که آب و هوای سردتری در فصل‌های پاییز و زمستان دارند، آماده‌سازی گلخانه برای حفاظت از محصولات اهمیت ویژه ای دارد. در این مقاله راهکارهایی جهت آماده سازی گلخانه برای فصل زمستان بیان کرده‌ایم تا با در نظر گرفتن آن‌ها گلخانه خود را آماده کنید.

بنابراین همان طور که در مقدمه نیز اشاره شد، در فصل زمستان به علت سردی هوا و بارش‌های فصلی، صاحبان گلخانه با چالش‌های مختلفی رو به رو می‌شوند. با شروع فصل پاییز بهتر است برخی کارها را جهت آماده کردن گلخانه برای زمستان و شرایط سخت آب و هوایی انجام داد. در ادامه به مواردی جهت آماده کردن گلخانه برای زمستان به شما معرفی می‌کنیم.

تمیز کردن گلخانه

ممکن است در طول فصل کشت در تابستان زمانی برای مرتب سازی و انجام کارهایی جهت منظم کردن گلخانه نداشته باشید و اوضاع کمی بهم ریخته باشد. تمیز کردن گلخانه به شما کمک می‌کند تا کارایی گلخانه خود را افزایش دهید. فصل پاییز زمان مناسبی برای شما خواهد بود تا بتوانید بصورت کامل گلخانه خود را تمیز کنید.  تمیز کردن شیشه‌های گلخانه نیز ضروری می‌باشد چرا که در فصل زمستان نور خورشید به حداقل خود می‌رسد و ورود آن به گلخانه مجاز است. همچنین شما باید از تمیز بودن تجهیزات گلخانه مانند سیستم آبیاری اطمینان حاصل کنید.

 

بررسی ساختار گلخانه

این موضوع بسیار مهم است که شما تمامی جنبه‌های ساختار گلخانه چه از داخل و چه از خارج، بررسی کنید تا در شرایط ایده‌آلی بوده و بتواند در هوای سرد بهترین کارایی را داشته باشد. توصیه می‌کنیم پوشش گلخانه را بررسی کنید تا مطمئن شوید ترک یا فضایی وجود نداشته باشد. وجود ترک در ساختمان گلخانه باعث ورود هوای سرد در فصل زمستان و هدر رفت انرژی می‌شود. همچنین با ماندگاری این ترک‌ها، هزینه تعمیرات نیز افزایش می یابد چرا که ممکن است شکاف‌ها بیشتر شود.

 

کنترل سیستم گرمایشی برای آماده سازی گلخانه

تعمیرات و نگهداری از سیستم گرمایشی گلخانه بایستی به طور منظم و در طول سال (به خصوص در شروع فصل زمستان) صورت گیرد. تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در مواقعی که بیشترین نیاز به آن‌ها وجود دارد، به بهترین شکل کار میکند. در فصل زمستان برای تامین گرمایش گلخانه می‌توان از سیستم‌های گرمایشی مختلفی استفاده کرد. در صورت استفاده از هر وسیله گرمایشی شما باید وضعیت عملکرد آن را بررسی کنید. همچنین شما می‌توانید برای گرم‌ کردن فضای گلخانه از بخاری‌‌های اضطراری و قابل حمل استفاده کنید.

توصیه می‌شود برای گلخانه خود سوخت جایگزین نیز در نظر بگیرید چرا که ممکن است به دلیل شرایط نا مساعد آب و هوایی، گاز دچار مشکل شود و با قطعی یا افت فشار مواجه شوید. به همین دلیل باید از وسایل گرمایشی که کارکرد آن با سوخت است، داشته باشید.

 

 

بررسی روشنایی جهت آماده سازی گلخانه برای فصل زمستان

همانطور که می‌دانید، گلخانه‌هایی که در مناظق سرد قرار دارند، در فصل زمستان روزهای کوتاه و سطح نور پایینی دارند. از این رو استفاده از روشنایی و نورهای مکمل برای گلخانه ضروری و مهم است. نوع روشنایی که برای گلخانه انتخاب می‌شود به عواملی مانند نوع محصول و دمای منطقه وابسته است. ناگفته نماند که در طول فصل زمستان شما بایستی انتظار افزایش هزینه‌های مصرف انرژی به دلیل استفاده از نور مصنوعی را داشته باشید.

 

نصب پرده‌های ذخیره انرژی

پرده‌های ذخیره انرژی یا صفحات سایبان گلخانه در فصل تابستان برای داشتن سایه و جلوگیری از سوختن گیاهان، ضروری هستند. به همین اندازه در فصل زمستان نیز جهت جلوگیری از خروج گرما و ورود سرما به داخل گلخانه، اهمیت دارند. معمولا در هنگام شب، زمانیکه هیچ نوری از بیرون وجود ندارد، این پرده‌ها کاملا بسته می‌شوند که باعث می‌شود در هوای سرد زمستان، به حفظ کردن گرمای داخل گلخانه کمک کنند. این پرده‌های ذخیره انرژی در روز و زمانی که نور خورشید وجود دارد، باز می‌شوند.

بسته به اینکه گلخانه در چه منطقه‌ای واقع شود، می‌توان از ضخامت مختلفی برای این پرده‌ها استفاده کرد. در صورت استفاده صحیح از این پرده‌ها، صرف نظر از اینکه در چه منطقه ای هستید، می‌توانید 20 تا 70 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.

 

سبد خرید