معرفی برخی محصولات گلخانه‌ای و کشاورزی پر سود

پرسودترین محصولات گلخانه ای در کشت گلخانه چه چیزهایی می توانند باشند؟!

معمولا سوال "چی بکاریم سود کنیم؟"  را کسانی که به تازگی می‌خواهند به عرصه کشت  گلخانه‌ای وارد شوند یا کسانی که پس از کشت محصول خود، متوجه سود اندک یا حتی ضرر شده‌اند و می‌خواهند محصولاتی را پرورش دهند تا به حداکثر درآمد دست پیدا کنند، می‌پرسند.

با کشت محصولات گلخانه‌ای، می‌توان در هر زمان از سال، شرایط  محیطی مناسب کشت گیاه در گلخانه را با تجهیزاتی مانند سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه، بستر کشت گلخانه، پوشش گلخانه و… به‌وجود آورد و به این صورت دیگر نیاز نیست منتظر تغییر فصل ها باشیم و تنها باید نیاز بازار را بسنجیم و مناسب با آن محصول تولید کنیم. در ادامه، ما پر سودترین محصولات گلخانه‌ای را به شما معرفی می‌کنیم.

کشت گلخانه ای چیست؟

کشت گلخانه‌ای به فرایند تولید محصولات زراعی اعم از صیفی‌جات، سبزیجات و… در محیط گلخانه می‌گویند.

از جمله مزایای کشت گلخانه‌ای، افزایش تولید و در عین حال افزایش کیفیت محصولات می‌باشد. با کشت گلخانه‌ای می‌توان محصولی را در خارج از فصل مربوط به آن در گلخانه پرورش داد. محصولات پیش رس می‌شوند و دوره‌های کشت کوتاه‌تر می‌شود. مساحت کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و به جای اشغال سطح، از ارتفاع استفاده می‌شود. اگر اتفاق جوی نامساعد و غیر منتظره‌ای نیز بیافتد، گیاهان کشت گلخانه‌ای در امان خواهند بود؛ زیرا داخل محیط گلخانه سالم خواهند بود.

پرسودترین محصولات گلخانه‌ای کدام هستند؟

چیزی که واضح است، این است که پرسودترین محصولات گلخانه‌ای در کشت گلخانه ای، محصولی است که بتوانید از طریق فروش آن، مقدار زیادی پول به دست آورید و چندبرابر هزینه ای که برای پرورش آن محصول می‌کنید، درآمد داشته باشید.میوه های گلخانه ای پرسود، میوه هایی هستند که یا متقاضی زیادی داشته باشند، یا ارزش آن بسیار بالا باشد، یا هردوی این موضوعات در آن صدق کند.

 

آیا چیزی به نام “بهترین محصول گلخانه‌ای” داریم؟

گاهی اوقات افرادی هستند که از مشاورین ما درباره “بهترین محصول گلخانه ای” یا “پردرآمد ترین محصول گلخانه ای” می پرسند. حقیقت این است که باید به شرایط منطقه کشت خود دقت کنید. محصولات قابل کشت در گلخانه با سوددهی بالا بسیارند، مهم این است که ببینید با توجه به شرایطی که دارید، بهترین کشت گلخانه شما چیست. به طور حتم نمی شود گفت که فلان محصول بسیار پررونق است، اما تعدادی هستند که با در نظر گرفتن شرایط عمومی و متوسطی که تقریباً برای همه وجود دارد، می توان گفت سودآوررترین محصولات گلخانه ای هستند و کشت آنها پررونق خواهد بود.

 چه محصولاتی می توان تولید کرد؟

محصولات مختلفی قابلیت کشت در گلخانه دارند ولی هدف ما کاشت محصولات پرسود است. برای پرورش محصولات گلخانه ای، میتوانید چندین محصول مختلف مانند انواع گل و گیاه مثل رز هلندی، نشا، انواع میوه و سایر محصولات را تولید کرد.

افزایش درآمد از فروش محصول

برای افزایش درآمد، باید به کاشت محصولات پرسود روی بی‌آورید. به‌علاوه در نظر داشته باشید با اینکه کیفیت و ظاهر محصول بسیار مهم است، اما به تنهایی نمی‌تواند درآمد فروش محصول گلخانه ای شما را چند برابر کند. در کنار آن اقدامات دیگر وجود دارد که انجام دادن آنها میتواند حتی درآمد شما را چند برابر کند. این کارها بیشتر مربوط به بازاریابی محصول شما است تا نحوه کشت و پرورش محصولات کشت شده شما در گلخانه و حتی برای کسانی که به روش سنتی کشاورزی می‌کنند.

نحوه عرضه محصول به بازار

باید همان قدر که محصول خود را ارزشمند می‌دانید و برای رشد آن تلاش کردید، همان میزان ارزش را به مشتری و مصرف کننده نیز نشان دهید. نمی‌توانید همان‌گونه که محصولات کم ارزش را بسته‌بندی و حمل می‌کنند، به همان شکل با محصولات خود که قیمت و ارزش بیشتری دارند رفتار کنید. برای مثال اگر با کیفیت ترین موزها را در بسته‌بندی های نامناسب قرار دهید، قطعا مصرف‌کننده آن‌طور که باید به آن اشتیاق و توجه نشان نخواهد داد.

پرسودترین محصول کشاورزی ایران

بر اساس آمار رسمی اعلام شده از طرف مسئولین امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، بیشترین میزان صادرات ایران در سال 96 مربوط به محصولات باغی بوده است که پسته از مهم‌ترین این محصولات بود. از بین محصولات زراعی، بیشترین محصول صادر شده زعفران و گوجه فرنگی بود. با توجه به این‌که کشورمان خاستگاه و اقلیم اصلی پرورش دو محصول پسته و زعفران است و با توجه به این‌که شناخت و تقاضای این دو محصول در سطح جهان به‌ویژه برای صنعت شیرینی و شکلات‌سازی رو به افزایش است، می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری بر تقویت کشت و صادرات این دو محصول، فرصت رقابتی بسیار خوبی برای ما در بازارهای جهانی فراهم می‌کند. ازاین‌رو، گسترش تبلیغات و تمرکز برافزایش ارزش‌افزوده در مورد این دو محصول، از اهمیت خاصی برخوردار است. با این تفاسیر، این محصولات از جمله پرسودترین محصول کشاورزی در ایران هستند؛ اما محصولات کشاورزی پرسود دیگری هم هستند که سهم زیادی در بازارهای جهانی و ایران دارند.

این چند محصول زیر از پردرآمدترین محصول کشاورزی ایران هستند:

  • پسته
  • گندم
  • نیشکر
  • چای
  • زعفران
  • برنج

با توجه به نوع کشت این محصولات، کشت گلخانه ای آن‌ها زیاد به صرفه نیست و بهتر است در فضای آزاد کشت شوند.

چی بکاریم سود کنیم

حال به شما محصولات پرسود کشاورزی ایران را معرفی خواهیم کرد تا درصورت تمایل، به کشت آن‌ها روی بیاورید تا پاسخ سوال چی بکاریم سود کنیم را نیز داده باشیم. در کاشت محصولات پرسود تردید نکنید و با توجه به شرایط خود درباره پرورش آن‌‌ها اقدام کنید.

1-تولید شاخه های بریده گل زینتی

درآمد گلخانه گل میتواند بسیار مناسب باشد و گلها از سودآورترین محصول گلخانه ای هستند. همانطور که می دانید، گل های در موقعیت های مختلفی کاربرد دارند و در هر زمان از سال، بازار خود را دارد. به همین سبب گل ها از بهترین محصولات گلخانه و از سودآورترین محصولات گلخانه ای هستند. به علاوه، گل طرفداران بین المللی دارد و این بدین معنی است که، از بهترین محصولات گلخانه برای صادارت و فروش است. این عوامل سبب تبدیل آن به یکی از پرسودترین محصولات گلخانه ای شده است.پرسودترین گل‌ها برای پرورش که کشت و فروش آنها درآمد گلخانه شما را افزایش می‌دهند عبارتند از: جعفری، مریم گلی، مارگاریت، گازانیا، داوودی، انواع رز، ساناز هفت رنگ، انواع درختچه و…. نکته ای که قابل توجه است، این است که اگر شما مستقیم محصول را به دست مصرف کننده نرسانید، متأسفانه سود اصلی نصیب دلالان خواهد شد و شما فقط سهم اندکی از آن را بدست خواهید آورد.
نکته ی دیگر 
ساخت گلخانه است که بتوان در آن گل و گیاهان زینتی پرورش داد. هزینه ی پرورش و نگهداری گل های زینتی بالا است و ناچارید تا مبالغ زیادی را برای تجهیزات بپردازید؛ که با سود بالایی که این گلها دارند و فروش مناسب جبران خواهد شد. امکان نگهداری گل ها برای مدت زمان طولانی وجود ندارد، پس قبل از برداشت گل ها یا حتی قبل از کاشت!! باید بازار هدف خود را مشخص کنید. با توجه به بازار منطقه‌ی خود باید تصمیم بگیرید که پرسودترین گل برای پرورش در شهر شما چیست.

 

2-کشت قارچ در گلخانه

یکی دیگر از پرسودترین محصولات گلخانه ای قارچ است. هزینه ساخت گلخانه قارچ بالا نیست و به تجهیزات گران‌قیمت نیاز ندارد. قارچ محصولی است که به سرمایه اولیه زیادی برای نگهداری نیاز ندارد و با هزینه‌ای کمتر از 20 میلیون تومان و دو سالن گلخانه می‌توانید کسب و کار خود را راه بیندازید و کشت گلخانه‌ای قارچ را شروع کنید. انواع مختلفی از قارچ خوراکی را می‌توانید پرورش دهید و کسب سود کنید.
فضا برای صادرات این محصول نیز مناسب است و می توانید آن را به کشورهای حوزه خلیج فارس مانند امارات، قطر، کویت، عربستان و یا روسیه صادر کنید.

3-کشت توت فرنگی در گلخانه

توت‌فرنگی نیز از سودآورترین محصولات گلخانه‌ای است. توت فرنگی یکی دیگر از میوه های گران‌قیمت و از پرسودترین محصولات گلخانه ای است که علاوه برتقاضای زیاد در بازار، قیمت بالایی هم دارد و کشت گلخانه ای آن از حاشیه سود مناسبی برخوردار است. در زمان گذشته اینگونه نبود، اما با پیشرفت و افزایش سطح رفاه عمومی جامعه، تقاضای خارج از فصل برای میوه خوشمزه توت فرنگی افزایش یافت و طبیعتا سود کشت توت فرنگی در گلخانه بر اثر این اتفاق افزایش یافت. در گلخانه می توان ۱.۵ برابر کشت آزاد و زمین های کشاورزی توت فرنگی کشت کرد. باید سیستم تهویه مناسب و فضای خوبی برای توت فرنگی های خود تهیه کنید؛ زیرا توت فرنگی میوه ی حساسی است و نسبت به تغییرات سریعاً واکنش نشان می دهد.
پرورش توت فرنگی در گلخانه‌ با متراژ پایین توجیه اقتصادی ندارد و به صرفه نخواهد بود و باید در متراژ های بالا توت فرنگی کشت کنید.

۴-کشت زعفران در گلخانه

همان طور که همه میدانید، زعفران گیاهی بسیار با‌ارزش و خاصی است. کشور ایران در قرن 21 بزرگترین صادر کننده زعفران است، به طوری که 90 درصد زعفران دنیا را ایران صادر می‌کند؛ پس زعفران از سودآورترین محصولات گلخانه ای است و بهترین محصول گلخانه ای برای صادرات به شمار می‌رود. نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا پرورش زعفران در گلخانه به عنوان ادویه‌ای گران بها طرفدار دارد. زعفران تنها به ۶ بار آبیاری در سال نیاز دارد. برخلاف توت فرنگی، کشت زعفران نیزنیاز به زمین های چند هکتاری ندارد و می توانید با یک سالن گلخانه به کشت زعفران بپردازید. می توانید حتی با استفاده از کشت هیدروپونیک محصول پرورش دهید. زعفران در طول سال تنها یکبار برداشت می شود؛ با این حال دارای سود زیادی است.

5-کشت خیار در گلخانه

خیار گلخانه ای به دلیل اینکه هم به عنوان یک میوه‌ی مجلسی مصرف می شود و هم در انواع سالاد استفاده می شود، میزان تقاضای آن توسط مردم بالا است؛ پس یکی دیگر از محصولات پر سود برای پرورش در گلخانه، خیار است. درآمد گلخانه خیار به قدری هست که بین لیست پرسودترین محصولات برای کشت در گلخانه قرار بگیرد.

6-کشت سبزیجات و گیاهان دارویی در گلخانه

کشت سبزیجات و گیاهان دارویی نیز، سود خوبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد و از پرسودترین محصولات کشت گلخانه ای هستند. پرورش گیاهان گلخانه ای برای روحیه شما نیز میتواند بسیار عالی باشد. بیشتر سبزی های برگ دار به یک شکل رشد می کنند و به دلیل استفاده در انواع سالاد، طرفداران خاص خود را دارند. حتما قبل از شروع به کار، اطلاعات خود را درباره آنها کامل کنید تا در حین کار به مشکل نخورید. می توانید سبزیجات و گیاهان را در یک فضا کشت کنید و باهم پرورش دهید. در کنار محصولات اصلی خود، می توانید سبزیجات کوچکی مانند گشنیز، جعفری، پیازچه و… نیز پرورش دهید تا سود کار خود را افزایش دهید. حتی می توانید با کمی تحقیق در بازار هدف خود، پرسودترین گیاهان دارویی گلخانه ای را شناسایی کنید و سودآورترین کشت گلخانه ای ممکن را داشته باشید.

7-کشت فلفل دلمه ای در گلخانه

فلفل دلمه ای گلخانه ای نیز یکی از پرسودترین محصولات کشاورزی در ایران است و از طریق فروش آن می‌توان سود خوبی به‌دست آورد. با اینکه فلفل سبز یکی از پرسودترین محصولات گلخانه ای است، نیاز به فضای بزرگی ندارد تا رشد و پرورش یابد و در فضایی به ابعاد یک جعبه موز هم میتوانید فلفل دلمه ای بکارید.

8-کاشت اسفناج در گلخانه

از سودآورترین محصولات گلخانه می‌توان به اسفناج اشاره کرد. بسیاری از اسفناج‌های خوشمزه در گلخانه‌ها تهیه می‌شوند. بنابرین اگر شما هم تصمیم دارید تازه‌ترین و لذیذترین اسفناج‌ها را برداشت کرده و از راه آن‌ها درآمد بدست بیاورید، باید آن‌ها را در گلخانه‌ پرورش دهید. این مورد یکی از بهترین و سالم‌ترین محصولاتی است که در گلخانه‌ها کشت می‌شود. در صورت کاشت اسفناج شما مصرف مواد معدنی و ویتامین‌های خود را افزایش خواهید داد. نکته جالب در خصوص کاشت اسفناج این است که شما برای رشد آن با هیچ مشکلی رو به رو نمی‌شوید.

9-کشت کدو و برگ چغندر

کاشت کدو و برگ چغندر هم جزو سودآورترین محصولات گلخانه هستند. کدو و برگ چغندر را می‌توان در گلخانه کاشت و از طریق آن به سود خوبی رسید. زیرا رشد این دو محصول به شکل گسترده است.

10-کاشت فلفل سبز

فلفل سبز یا همان فلفل شیرین خاصیت های بسیاری دارد به این علت عضو ثابت خیلی از سفره های ایرانی می باشد و چون تقاضای این محصول بالا است این موجب شده تا فلفل سبز نیز جزو سودآورترین محصول گلخانه ای قرار گیرد. فلفل سبز از آخر فصل بهار شروع به میوه دهی می‌کند و با تخصیص قسمتی از گلخانه ی خود به‌ آسانی می شود محصول گلخانه ای زیادی با کاشت میوه فلفل سبز تا آخر فصل پاییز برداشت کنید پس باید بدانید حتی برای کاشت فلفل سبز نیاز به فضای زیادی در گلخانه نیست چون که در فضایی بسیار کم مثل جعبه ی موز می‌شود فلفل سبز کاشت

11-پرورش به لیمو در گلخانه

یکی از بهترین و پرفروش ترین محصولات گلخانه ای به لیمو می باشد که با توجه به ارزیابی ها انجام شده سود حاصل از به لیمو در حدود 2 برابر هزینه گذاشته شده برای کاشت آن می باشد. جالب است بدانید که در سال اول محصول به لیمو دو بار برداشت می شود و از سال دوم این تعداد به بالای 3 بار می رسد. این محصول در یک مکانی به بزرگی 1 هکتار در حدود 1 تن محصول می دهد که به دلیل قیمت بالا می تواند سود مناسبی برای پرورش دهنده به وجود بیاورد.

12-کاشت بامبو

بامبو هم جزو سودآورترین محصول گلخانه ای است چون برعکس درختان، درختچه‌های بامبو سرعت رشد زیادی دارد و سود زیادی برای کشاورزانی که به کاشت بامبو می پردازند دارد بامبو می‌تواند بیش از شصت سانتی‌مترو ظرف یک روز رشد کند که شگفت‌ انگیز است.
بامبو می‌تواند حدودا در هر شرایطی تولید شود و در برابر سرما بسیار مقاوم است بامبو قدرت این را دارد در محیط سخت و هوای یخ‌زده نیز رشد کند بامبو گیاه تزئینی است که در محوطه حیاط خانه ها و دکور داخلی نمای خانه استفاده کرد کشاورزان بامبو می‌گویند که در هر سال مشتری برای این محصول گلخانه ای در حال افزایش است پس بامبو هم سودآورترین محصول گلخانه ای است.

13-کاشت انگور در گلخانه

مورد آخری که قصد داریم به شما معرفی کنیم، انگور است. شاید بسیاری از افراد ندانند که امکان پرورش انگور هم در گلخانه‌ها وجود دارد. البته برای پرورش و رشد انگور و همچنین جلوگیری از آسیب آفات به انگورها، نیاز به مراقبت ویژه دارد.

 

 

سبد خرید