مقایسه کشت هیدروپونیک با کشت سنتی

کشت هیدروپونیک چیست؟

کشت هیدروپونیک یا کشت بدون خاک، یک روش ابداع شده برای پرورش محصولات کشاورزی بدون استفاده از خاک و خارج از آن است.

کشت هیدروپونیک با کشت خاکی تفاوت  بسیار زیادی دارد. با اینکه این روش تاریخچه اساسی دارد، اما شیوه مدرن و جدید آن که مربوط به کشت هیدروپونیک در گلخانه می‌شود، چند سالی هست که در کشور ما بسیار باب شده است. بسیاری از افراد، دولت و یگان‌ها جهت علمی کردن کشت با این روش حرکت می‌کنند. در حال حاضر بیشتر گلخانه‌های مدرن توانسته‌اند با این روش در متراژهای پایین‌تر، چندین و چند برابر سیستم کشت خاکی و کشاورزی سنتی محصول کشت کنند.

بنابراین دلیل اینکه کشاورزی نوین جهانی در حال حرکت به سمت کشت بدون خاک است چیست؟ صد در صد تفاوت کشت هیدروپونیک و کشت خاکی اهمیت دارد که در دنیای حال حاضر، شاهد چنین تغییری در دنیای کشاورزی هستیم. 

کشت هیدروپونیک به پرورش محصولات در بستر کشت محصول به غیر از خاک اطلاق می‌شود. در این روش گیاه در بستر قرار داده می‌شود و مواد معدنی موردنیاز آن از طریق محلول‌های غذایی به گیاه رسانده می‌شود.

اگر مایلید اطلاعات تکمیلی و دقیق درباره کشت گیاه خارج از خاک بدست بیاورید، به شما پیشنهاد میکنیم مقاله کشت هیدروپونیک که پیش‌تر در وب‌سایتمان منتشر شده است را مطالعه کنید. 

کشت سنتی چیست؟

همه‌ی ما با نحوه‌ی تولید محصول و پرورش کشت سنتی آشنا هستیم. در ابن روش دانه محصول در خاک کاشته می‌شود و پس از گذراندن دوران رشد و نمو خود، می‌توانیم محصول را برداشت کنیم.

 

تفاوت کشت هیدروپونیک و کشت خاکی

حال می‌رسیم به بخش اصلی این پست:

تفاوت کشت هیدروپونیک و کشت خاکی را بیان می‌کنیم تا بدانید دلیل حرکت جامعه جهانی کشاورزی به سوی این سبک کشت چیست؟

افزایش تولید و محصول دهی در کشت هیدروپونیک در مقایسه با کشت درون خاک می‌تواند ناشی از عوامل زیادی باشد. خاک در برخی موارد ممکن است دارای کمبود مواد غذایی یا ساختار ضعیفی باشد؛ در نتیجه کشت بدون خاک بسیار مفید خواهد بود. همچنین حضور آفات و بیماری‌ها در خاک به 

 شدت میزان تولید را کاهش می‌دهند. در شرایط گلخانه‌ای هنگامی که شرایط محیطی به‌ جز بستر کشت و پرورش در خاک و محیط غیر خاکی مشابه هستند، افزایش تولید گوجه‌فرنگی در کشت به روش هیدروپونیک معمولاً ۲۰ تا ۲۵ درصد است. در چنین گلخانه‌هایی، استریلیزاسیون خاک را انجام می‌دهند و از کودهای کافی استفاده می‌کنند. در نتیجه، بسیاری از مشکلاتی که در شرایط کشت و خاک مواجه می‌شوید، حل می‌شوند. این امر ممکن است باعث افزایش محصول در شرایط کشت گلخانه‌ای با استفاده از محیط غیر خاکی به میزان ۴ الی ۱۰ برابر در مقایسه با کشت بیرون از گلخانه در شرایط کشت درون خاکی شود.

انواع خاصی از محصولات گلخانه‌ای برای تولید بیشتر محصول در شرایط گلخانه‌ای به جای انواع مزرعه‌ای که در شرایط عادی رشد می‌کنند اصلاح و روانه بازار شدند. این نوع محصولات گلخانه‌ای نمی‌توانند دمای روزانه بیرون را تحمل کند؛ در نتیجه استفاده از آن‌ها برای پرورش در گلخانه محدود است. محصولات مهم و عمده کشت هیدروپونیک در کشاورزی در گلخانه شامل گوجه فرنگی، خیار، فلفل، کاهو و سایر گیاهان برگ سبز و علفی هستند. این ارقام گلخانه‌ای چنان به بیماری‌های برگی و ریشه‌ای مقاوم شده‌اند که عملکرد بیشتری دارند.

 

سبد خرید